Adrian state qualfiers 

Michael Babcock: 100 meters, 200 meters, 4X100 relay 

Wade Bond: 300-meter hurdles, 4X100 relay 

Ethan Sheets: 4X100 relay 

Eduardo Munoz: 4X100 relay 

Shayla Griffin: 100 meters, 200 meters, 4X100 relay, 4X400 relay 

Roby Young: 400 meters, 4X400 relay, triple jump 

Morgan Bayes: 100-meter hurdles, 300-meter hurdles, 4X100 relay 

Sadey Speelmon: 4X100 relay, 4X400 relay 

Kenzie Sorrell: 4X100 relay, pole vault 

Shyanne Allaire: Shot put, discus 

Harper state qualifiers 

Morgan Butler: 100 meters, discus, long jump, triple jump 

Corbin Palmer: 110-meter hurdles 

Garrett Fisher: Shot put 

Jordan Valley state qualifiers 

Zeke Quintero: Triple jump 

BAKER – The Adrian boys are the District 4 champions in track and field, beating out 11 teams last Friday in Baker City. 

The Antelope boys with 106 points held off Joseph, at 90, in the team standings. Harper was fourth, behind Cove. 

The season will continue for 10 Lopes going to the state championship in Eugene. 

Led by sophomore Michael Babcock, who qualified in four events, Adrian will send four boys, including the 4-by-100 relay team. 

The Antelopes girls, after wrapping up the district meet in second place, will send six athletes to Eugene. Adrian is led by junior Shayla Griffin, a qualifier in four events. 

The Antelope girls will send the 4-by-100 relay team as well as the 4-by- 400 relay team. In the field events, senior Shyanne Allaire qualified in the shot put and discus. 

Harper junior Morgan Butler will go to state, qualifying in four events. 

Making his first trip to Eugene, Harper freshman Corbin Palmer will represent the Hornets in the 110-meter hurdles, running a personal best time of 16.46 seconds to take the league title. 

The Jordan Valley Mustangs will see a lone competitor in Eugene: junior Zeke Quintero, with a second-place finish in the triple jump behind Butler. 

TEAM SCORES: Boys: Adrian, 106. Joseph, 90. Cove, 84. Harper, 76. Crane, 74. Powder Valley, 72. Prairie City, 40. Monument/Dayville, 25. Long Creek, 23. Pine Eagle, 21. Jordan Valley, 20. Huntington, 15. 

Girls: Cove, 163. Adrian, 129. Joseph, 98. Powder Valley, 61. Crane, 56. Monument/Dayville, 36. Prairie City, 28. Pine Eagle, 20. Huntington, 17. Jordan Valley, 8. Harper, 7. Long Creek, 6.

INDIVIDUAL RESULTS: Boys: 100 meters: 1. Michael Babcock (Adrian), 11.40. 2. Morgan Butler (Harper), 11.46. 3. Alex Garcia (Adrian), 11.95. 5. Ethan Sheets (Adrian), 12.03. 200 meters: 1. Michael Babcock (Adrian), 23.49. 3. Eduardo Munoz (Adrian), 24.46. 4. Alex Garcia (Adrian), 24.56. 8. Carl Edmondson (Harper), 25.50. 400 meters: 4. Clay Ready (Adrian), 56.75. 9. Alex Garcia (Adrian), 59.80. 10. Carl Edmondson (Harper), 1:00.80. 800 meters: 4. Logan Griffin (Adrian), 2:27.29. 6. Manuel Aguirre (Adrian), 2:31.98. 7. Santiago Sueiras (Adrian), 2:32.03. 8. Sam Green (Jordan Valley), 2:34.55. 1500 meters: 3. James Ellsworth (Adrian), 4:46.70. 5. Dalton Bixby (Harper), 6:00.00. 8. Logan Griffin (Adrian), 6:03.00. 3000 meters: 4. Dalton Bixby (Harper), 10:52.41. 6. James Ellsworth (Adrian), 11:13.06. 110-meter hurdles: 1. Corbin Palmer (Harper), 16.46. 4. Sam Green (Jordan Valley), 18.28. 300-meter hurdles: 2. Wade Bond (Adrian), 46.05. 6. Corbin Palmer (Harper), 48.83. 4X100 relay: 1. Adrian (Wade Bond, Ethan Sheets, Eduardo Munoz, Michael Babcock), 45.79. 4X400 relay: 4. Adrian (Alex Garcia, Clay Ready, Caysen Young, Eduardo Munoz), 3:55.59. Shot put: 2. Garrett Fisher (Harper), 39-01.50. 9. Clay Ready (Adrian), 31-07.00. Discus: 1. Morgan Butler (Harper), 141-07. 6. Teera Anonsiriporn (Adrian), 99-07. Javelin: 5. Caysen Young (Adrian), 114-01. 9. Sam Green (Jordan Valley), 94-10. High jump: 6. Wade Bond (Adrian), 5-04.00. 7. Manuel Aguirre (Adrian), 5-02.00. 8. Garrett Fisher (Harper), 5-00.00. 9. Logan Fisher (Adrian), 4-10.00. Long jump: 1. Morgan Butler (Harper), 20-11.00. 3. Zeke Quintero (Jordan Valley), 19-03.00. 9. Santiago Sueiras (Adrian), 16-00.00. Triple jump: 1. Morgan Butler (Harper), 40-06.50. Zeke Quintero (Jordan Valley), 39-00.25. 3. Corbin Palmer (Harper), 38-05.00. 4. Eduardo Munoz (Adrian), 37-02.00. 9. Logan Griffin (Adrian), 33-05.00.

Girls: 100 meters: 2. Shayla Griffin (Adrian), 13.37. 7. Kenzie Sorrell (Adrian), 14.41. 200 meters: 2. Shayla Griffin (Adrian0, 27.63. 4. Kenzie Sorrell (Adrian), 29.92. 400 meters: 1. Roby Young (Adrian), 1:04.97. 800 meters: 4. Sadey Speelmon (Adrian), 2:47.40. 7. Tina Gammett (Jordan Valley), 3:06.99. 1500 meters: 4. Elena Finn (Harper), 6:50.75. 100-meter hurdles: 1. Morgan Bayes (Adrian), 15.44. 300-meter hurdles: 1. Morgan Bayes (Adrian), 49.41. 5. Teanna Pierce (Adrian), 58.60. 4X100 relay: 1. Adrian (Sadey Speelmon, Shayla Griffin, Kenzie Sorrell, Morgan Bayes), 54.69. 4X400 relay: 1. Adrian (Shayla Griffin, Sadey Speelmon, Morgan Bayes, Roby Young), 4:28.94. Shot put: 2. Shyanne Allaire (Adrian), 35-08.00. 7. Haylee Lunt (Harper), 28-10.50. Discus: 2. Shyanne Allaire (Adrian), 99-11. Javelin: 3. Shyanne Allaire (Adrian), 103-00. High jump: 3. Sadey Speelmon (Adrian), 4-09.00. 6. Roby Young (Adrian), 4-06.00. Pole vault: 2. Kenzie Sorrell (Adrian), 7-00.00. Long jump: 5. Kiana Quintero (Jordan Valley), 13-04.50. Triple jump: 2. Roby Young (Adrian), 31-04.25. 7. Kiana Quintero (Jordan Valley), 28-09.50. 9. Teanna Price (Adrian), 26-08.75.