Ontario state qualifiers

Alex Espinoza: 100 meters, 200 meters, 400 meters, 4X400 relay

Olee Shell: 4x400 relay

Gonzalo Espinoza: 4X400 relay

Hunter Falk: 4x400 relay

Meagan Houston: 100 meters, 4X100 relay, long jump

Lexy Jordan: 100-meter hurdles, 300-meter hurdles, 4X100 relay

Abbey Wood: 4X00 relay

Tiffany Nelson: 4x100 relay

Katie Adams: Shot put, discus

Easton Hartley: Pole vault

MILTON-FREEWATER – Both the Ontario boys and girls finished third in the team totals as the Greater Oregon League district track and field meet concluded Saturday in Milton-Freewater.

La Grande swept both team championships with Baker taking second place in both the boys and girls competition.

Ontario will make a run at a state title as 10 Tigers are slated to make the trip to Hayward Field starting Friday.

Entering the state meet, Ontario senior Alex Espinoza has the fastest time in the state in the 200 meters with a time of 22.39 seconds. 

Prior to the district meets around the state, the Tiger girls held the quickest time in the 4-by-100 relay and bettered that time in the GOL district meet. While Abbey Wood, Briona Romayor, Lexy Jordan and Meagan Houston posted a new time of 50.36 seconds, two teams in other parts of the state took advantage of district tournament to post quicker times. Currently, the Tigers trail Sisters and Philomath heading to Eugene. Sisters now has a time of 50.06 seconds and Philomath broke the 50-second mark at the Oregon West Conference meet, crossing the line in 49.81 seconds.

TEAM SCORES: Girls: La Grande, 227. Baker, 176. Ontario, 142. McLoughlin, 76. Boys: La Grande, 297. Baker, 153. Ontario, 93. McLoughlin, 90.

INDIVIDUAL RESULTS: Girls: 100 meters: 2. Meagan Houston, 12.98. 3. Abbey Wood, 13.03. 200 meters: 4. Abbey Wood, 27.67. 8. Edith Franco, 31.17. 400 meters: 7. Edith Franco, 1:11.31. 800 meters: 4. Alayna Smith, 2:43.67. 1500 meters: 8. Ronni Bryant, 7:05.82. 3000 meters: 4. Alayna Smith, 13:11.06. 7. Ronni Bryant, 16:49.77. 100-meter hurdles: 1. Lexy Jordan, 16.66. 300-meter hurdles: 1. Lexy Jordan, 50.11. 4X100 relay: 1. Ontario (Abbey Wood, Briona romayor, Lexy Jordan, Meagan Houston), 50.36. 4X400 relay: 3. Ontario ( Edith Franco, Boston Garcia, Alayna Smith, Bruiona Romayor), 4:50.96. Shot put: 1. Katie Adams, 31-02.50. 7. Maya Luna, 25-06.00. 8. Easton Hartley, 25-03.00. Discus: 1. Katie Adams, 107-01. 3. Maya Luna, 87-02. Javelin: 7. Katie Adams, 81-11. High jump: 5. Allison Stabler, 4-02.00. Pole vault: 2. Easton Hartley, 7-06.00. Long jump: 1. Meagan Houston, 16-10.00. 3. Abbey Wood, 14-08.50. 8. Tiffany Wilson, 12-03.00. Triple jump: 3. Easton Hartley, 30-05.00. 4. Tiffany Nelson, 30-04.00. 

Boys: 100 meters: 2. Alex Espinoza, 11.43. 3. Gonzalo Espinoza, 11.48. 200 meters: 1. Alex Espinoza, 22.64. 3. Gonzalo Espinoza, 23.16. 400 meters: 2. Alex Espinoza, 51.34. 3. Gonzalo Espinoza, 52.49. 800 meters: 5. Froylan Santiago, 2:19.58. 1500 meters: 6. Froylan Santiago, 4:49.29. 7. Jacob Moore, 4:50.00. 9. Isaiah Claudio, 4:58.51. 3000 meters: 5. Jacob Moore, 11:01.03. 7. Isaiah Claudio, 11:24.78. 110-meter hurdles: 6. Ryan Robinson, 20.56. 300-meter hurdles: 6. Ryan Robinson, 50.68. 4X100 relay: 4. Ontario (Abraham Ulloa, Olee Shell, Nathan Schnepp, Hunter Falk), 47.77. 4X400 relay: 2. Ontario (Olee Shell, Gonzalo Espinoza, Hunter Falk, Alex Espinoza), 3:36.68. Shot put: 7. Logan Lewis, 34-06.00. Discus: 10. Logan Lewis, 78-09. Javelin: 10. Hunter Falk, 98-08. Long jump: 6. Olee Shell, 17-10.50. 8. Hunter Falk, 16-03.00. 10. Abraham Ulloa, 15-09.00. Triple jump: 3. Olee Shell, 40-09.00. 6. Abraham Ulloa, 37-09.75.