Ontario’s Gonzalo Espinoza hands the baton off to brother Alex Espinoza for the final leg of the 4-by-100 relay during the Ontario Icebreaker on Friday. The Tiger boys finished second in the race behind Nyssa. (The Enterprise/John L. Braese)

ONTARIO – The season is still early, but with the first meet on the books, the Ontario girls track and field team appears poised to make a run at a Greater Oregon League title.

Competing in the team’s Icebreaker meet last Friday on the Ontario track, the Tiger girls put up 169.5 points to grab the team title. 

Nyssa, with 105 points, was second, and the visiting 1A Adrian team was third with 98 points.

As in past years, Ontario finds strength in the sprint events. 

Meagan Houston, a freshman, made the most of her first high school meet, clocking a 13.39 second 100-meter race and her first win. Senior Abbey Wood took second. Houston and Wood combined again in the 200-meter race, taking third and fourth respectively.

Junior Jazmine Ware added points to the Tiger total with a first in the 100-meter hurdles. She also was first in the long jump.

“We did lose some athletes to graduation, but I am impressed with the group of freshmen we have on the team this year,” said Paul Bentz, sprint coach. “With some of the girls we have back and the addition of the new faces, we are looking good.”

The new faces proved Ontario also may fare well in the distance events.

Freshman Alayna Smith could not keep up with Nyssa’s Olivia Page in the 1500 meters, but did finish second in the event. Page, with the graduation of Delia Deleon last May, carries the hopes of the Bulldogs in the distance events.

The Tigers also can expect some team points in the field events, as sophomore Katie Adams took first in both the discus and javelin.

Even nursing injuries and absent some members, the Nyssa girls also look to be strong in the field events after the performance at the Icebreaker.

Senior Corrin Shuster cleared 8 feet in the pole vault, taking the title. Sailor Hartley, still out with a basketball injury, did not compete.

Kierra Hernandez also was out due to basketball injuries, but senior Dennet Flores stepped up for the Bulldogs, taking fourth in the shot put and second in the discus.

“It will take us a while to get everyone back as we have some sitting out with some nagging injuries,” said Nyssa throwing coach Vic Woods.

As the lone 1A school in the competition, Adrian outdid both 3A Riverside and 4A Baker in the point standings.

The Lopes were led by senior Shyanne Allaire and her first-place in the shot put, followed by a third-place in the discus. Junior Roby Young was first in the triple jump.

The Ontario boys, while scoring high in the running events, lagged in the field events. 

In the field, the Tigers mustered two third-place finishes from junior Olee Shell in the triple jump and junior Mikey Lopez in the javelin.

The Nyssa boys finished ahead of the Tigers, falling only to Fruitland in the boys team score.

Bulldog sophomore Armando Pedraza ran away from the pack in the 3000- meters, crossing the line 19 seconds before the rest of the field.

Nyssa junior Jose Sanchez’s winning throw of 155 feet, 7 inches was 35 feet farther than the second-place throw by fellow Bulldog Ethan Draper.

Both Nyssa and Ontario are preparing for the Buck Track Classic this Thursday in Pendleton. 

Adrian was scheduled to compete in the Vale Small Schools Meet on Tuesday. Results were not available at press time.

Following are the results from last week:

Girls team scores: 1. Ontario, 169.5. 2. Nyssa, 105. 3. Adrian, 98. 4. Fruitland, 67. 5. Riverside, 39. 6. Baker, 32.5. 7. North Star Charter, 3.

Girls Individual results: 100 meters: 1. Meagan Houston (Ontario), 13.39. 2. Abbey Wood (Ontario), 13.71. 4. Shayla Griffin (Adrian), 14.02. 5. Kelsee Tucker (Nyssa), 14.07. 6. Sophie Draper (Ontario), 14.16. 8. Taylor Talbot (Nyssa), 14.36. 10. Alexis Hernandez (Nyssa), 14.65. 200 meters: 1. Roby Young (Adrian), 28.64. 2. Shayla Griffin (Adrian), 29.51. 3. Meagan Houston (Ontario), 29.59. 4. Abbey Wood (Ontario), 30.02. 8. Taylor Talbot (Nyssa), 30.89. 10. Alexis Hernandez (Nyssa), 31.46. 400 meters: 1. Lily Bybee (Nyssa), 1:11.38. 2. Alexis Hernandez (Nyssa), 1:11.46. 3. Vanessa Ruiz (Nyssa), 1:12.30. 4. Taylor Talbot (Nyssa), 1:14.31. 7. Sophie Draper (Ontario), 1:16.50. 9. Boston Garcia (Ontario), 1:17.43. 10. Edith Franco (Ontario), 1:18.83. 800 meters: 1. Olivia Page (Nyssa), 2:41.86. 2. Sadey Speelmon (Adrian), 2:49.57. 4. Alayna Smith (Ontario), 2:50.55. 6. Laynee Walker (Adrian), 3:18.68. 7. Bailey Mooney (Ontario), 3:23.17. 1500 meters: 1. Olivia Page (Nyssa), 5:33.93. 2. Alayna Smith (Ontario), 5:58.22. 5. Bailey Mooney (Ontario), 6:30.23. 7. Ronni Bryant (Ontario), 7:10.51. 8. Cynthia Bauer (Ontario), 7:11.51. 100-meter hurdles: 1. Jazmine Ware (Ontario), 16.81. 2. Morgan Bayes (Adrian), 17.31. 4. Lexy Jordan (Ontario), 18.27. 300-meter hurdles: 1. Morgan Bayes (Adrian), 48.35. 2. Jazmine Ware (Ontario), 49.92. 4X100 relay: 1. Ontario (Abbey Wood, Jazmine Ware, Nora Williams, Meagan Houston), 52.37. 2. Nyssa (Taylor Talbot, Sailor Hartley, Britain Hartley, Kelsee Tucker), 55.44. 3. Adrian (Sadey Speelmon, Shayla Griffin, Kenzie Sorrell, Morgan Bayes), 55.52. 4X400 relay: 1. Adrian (Shayla Griffin, Morgan Bayes, Sadey Speelmon, Roby Young), 4:38.24. 2. Nyssa (Lexy Jordan, Kelsee Tucker, Sailor Hartley, Olivia Page), 4:43.90. Shot put: 1. Shyanne Allaire (Adrian), 32-01.00. 2. Katie Adams (Ontario), 32-00.00. 3. Samantha Moore (Nyssa), 31-11.00. 40. Dennet Flores (Nyssa), 30-04.00. 8. Luz Hernandez (Nyssa), 26-03.00. Discus: 1. Katie Adams (Ontario), 99-11. 2. Dennet Flores (Nyssa), 85-07. 3. Shyanne Allaire (Adrian), 79-09. 8. Samantha Moore ((nyssa), 67-03. Javelin: 1. Katie Adams (Ontario), 91-00. 3. Samantha Moore (Nyssa), 86-10. 7. Victoria Moore (Nyssa), 55-09. 8. Maya Luna (Ontario), 54-00. 10. Easton Hartley (Ontario), 53-03. High jump: 1. Roby Young (Adrian), 4-10.00. 2. Nora Williams (Ontario), 4-04.00. 3. Sadey Speelmon (Adrian), 4-04.00. 4. Britain Hartley (Nyssa), 4-04.00. 5. Corrin Shuster (Nyssa), 4-02.00. 5. Danielle Hinkley (Ontario), 4-02.00. 7. Allison Stabler (Ontario), 4-00.00. Pole vault: 1. Corrin Shuster (Nyssa), 8-00.00. 2. Kenzie Sorrell (Adrian), 6-06.00. 3. Britain Hartley (Nyssa), 6-00.00. 3. Easton Hartley (Ontario), 6-00.00. Long jump: 1. Jazmine Ware (Ontario), 17-02.00. 2. Meagan Houston (Ontario), 16-04.50. 3. Briona Romayor (Ontario), 15-03.50. 5. Danielle Hinkley (Ontario), 14-00.50. 6. Tiffany Nelson (Ontario), 13-08.00. 7. Edith Franco (Ontario), 13-05.50. Triple jump: 1. Roby Young (Adrian), 31-04.00. 2. Eston Harley (Ontario), 29-01.00. 3. Briona Romayor (Ontario), 28-11.25. 4. Tiffany Nelson (Ontario), 28-05.25. 5. Teanna Pierce (Adrian), 25-01.50. 6. Cristal Trinidad (Nyssa), 24-09.00. 7. Elizabeth Pascacio (Nyssa), 22-08.00. 

Boys team scores: 1. Fruitland, 177. 2. Nyssa, 136. 3. Ontario, 95. 4. Adrian, 63. 5. North Star Charter, 25. 6. Riverside, 21. 7. Marsing, 16. 8. Baker, 12.

Boys individual results: 100 meters: 1. Michael Babcock (Adrian), 11.62. 2. Roberto Amezquita (Nyssa), 11.66. 3. Alex Espinoza (Ontario), 11.91. 4. Gonzalo Espinoza (Ontario), 12.11. 5. Mario Gramajo (Nyssa), 12.15. 6. Alan Chew (Ontario), 12.16. 200 meters: 1. Michael Babcock (Adrian), 24.19. 2. Roberto Amezquita (Nyssa), 24.40. 3. Alex Espinoza (Ontario), 24.61. 5. Gonzalo Espinoza (Ontario), 25.39. 7. Wade Bond (Adrian), 25.75. 400 meters: 2. Clay Ready (Adrian), 58.28. 3. Eduardo Munoz (Adrian), 59.25. 4. James Ellsworth (Adrian), 1:00.09. 5. Diego Arizmendi (Nyssa), 1:01.94. 6. Caysen Young (Adrian), 1:02.05. 7. Alex Garcia (Adrian), 1:02.18. 10. Christian Luna (Nyssa), 1:05.34. 800 meters: 2. Pedro Chavez (Nyssa), 2:21.22. 3. Armando Veloz (Ontario), 2:23.44. 5. Froylan Santiago (Ontario), 2:24.77. 7. James Ellsworth (Adrian), 2:26.56. 1500 meters: 2. Armando Veloz (Ontario), 4:50.39. 3. Armando Pedraza (Nyssa), 4:51.49. 4. Pedro Chavez (Nyssa), 4:51.77. 5. Lance Trees (Ontario), 4:53.27. 6. James Ellsworth (Adrian), 4:58.55. 9. Diego Arizmendi (Nyssa), 5:04.22. 3000 meters: 1. Armando Pedraza (Nyssa), 10:53.82. 4. Jacob Moore (Ontario), 12:29.70. 5. Julian Vargas (Ontario), 12:37.77. 9. Isaiah Claudio (Ontario), 12:46.03. 10. Carlos Uriero (Nyssa), 12:58.26. 110-meter hurdles: 2. Aidan Moyes (Adrian), 19.47. 300-meter hurdles: 2. Caysen Young (Adrian), 53.00. 4X100 relay: 1. Nyssa (Tye Anderson, Mario Gramajo, Raul Ruiz, Roberto Amezquita), 46.60. 2. Ontario (Alan Chew, Olee Shell, Gonzalo Espinoza, Alex Espinoza), 46.60. 4X400 relay: 1. Ontario (Olee Shell, Karar Almaliki, Armando Veloz, Gonzalo Espinoza), 3:56.38. 2. Nyssa (Diego Arizmendo, Ismael Valentin, Pedro Chavez, Roberto Amezquita), 4:00.79. Shot put: 5. Brock Payne (Nyssa), 36-08.00. 8. Bryan Flores (Nyssa), 35-01.50. 9. Jose Sanchez (Nyssa), 34-00.00. 10. Edgar Rivera (Nyssa), 33-02.00. Discus: 3. Edgar Rivera (Nyssa), 110-02. 7. Jose Sanchez (Nyssa), 101-04. Javelin: 1. Jose Sanchez (Nyssa), 155-07. 2. Ethan Draper (Nyssa), 120-04. 3. Mikey Lopez (Ontario), 117-09. 4. Edgar Rivera (Nyssa), 113-10. 5. Hunter Falk (Ontario), 103-00. 7. Austin George (Ontario), 99-06. High jump: 4. Manuel Aguirre (Adrian), 5-02.00. 5. Nathan Schnepp (Ontario), 5-00.00. 6. Ryder Atagi (Ontario), 5-00.00. Pole vault: 1. Garrett Stoneman (Nyssa), 10-06.00. 2. Kaleb Draper (Nyssa), 10-00.00. Long jump: 4. Tye Anderson (Nyssa), 18-01.75. 5. Raul Ruiz (Nyssa), 17-04.00. 6. Wade Bond (Adrian), 17-02.00. 9. Olee Shell (Ontario), 16-09.00. Triple jump: 2. Tye Anderson (Nyssa), 39-07.75. 3. Olee Shell (Ontario), 39-05.00. 4. Raul Ruiz (Nyssa), 38-06.00. 6. Ryder Atagi (Ontario), 36-04.75. 10. Caysen Young (Adrian), 34-08.00.